Wibrator: od narzędzia medycznego po rewolucyjną zabawkę erotyczną.


Wielu z nas słyszało to wcześniej: w XIX wieku lekarze po raz pierwszy używali wibratorów do leczenia kobiet z powodu „histerii” - obecnie nieistniejącego terminu medycznego obejmującego wszystko, od bólów głowy po załamania nerwowe.
Zabieg miał dać kobietom orgazm. Korzystanie z wibratora uratowało tych lekarzy od żmudnego zadania zrobienia tego ręcznie.
To z pewnością niezapomniana historia. Została spopularyzowana w filmie fabularnym, nagradzanej sztuce i kilku dokumentach.
Ale rośnie liczba dowodów, że ta historia to tylko fikcja.
Pomysł, że lekarze używali wibratorów do masturbacji kobiet w celu leczenia histerii, można prześledzić w książce zatytułowanej 
The Technology of Orgasm: „Hysteria”, Wibrator i Satysfakcja seksualna kobiet . Opublikowane w 1999 r. Napisana została przez historyka technologii Rachel Maines , z  Uniwersytetu Cornell w USA.
Pomimo ogromnej popularności i uznania książki - w tym nagrody Herberta Feisa z 1999 r. Od American Historical Association - teoria ma pewne dość niestabilne podstawy , zgodnie z ostatnim artykułem opublikowanym w Journal of Positive Sexuality. Badanie jest najnowszym badaniem historyków dążących do podważenia roszczeń „The Technology of Orgasm” - i dotyczy zarówno historii seksualności, jak i ludzkiej wyobraźni.
„Z tego, co wiem o historii seksualności, wydaje się mało prawdopodobne, aby lekarze to robili”, mówi Hallie Lieberman, historyk technologii w Georgia Institute of Technology i jeden z autorów artykułu. „Kiedy sprawdziłam meteriały źródłowe ksiązki, to po raz pierwszy naprawdę pomyślałam, że  coś z tym jest.”Rachel Maines argumentowała, że ​​mechaniczne wibratory, takie jak ten, datowane na 1909 rok, były używane do leczenia kobiet z histerią

Lieberman proponuje alternatywny pogląd. Tak, urządzenia mechaniczne znane jako „wibratory” - i reklamowane jako masażery pleców lub szyi - były używane przez kobiety w intymny sposób już w latach 1900 i 1910. Ale nie ma dowodów na to, że tak było przed rokiem 1900, kiedy wibratory były sprzedawane lekarzom, a nie konsumentom.
I z pewnością nie było tak, że lekarze, nieświadomi, czym tak naprawdę jest kobiecy orgazm, używali tych urządzeń do leczenia kobiet z ich histerii.
W ogłoszeniu z około 1904 r. Kobieta siedzi zrelaksowana, z głową lekko na bok. Lekarz w długim białym płaszczu stoi za nią i dotyka jej szyi. W jednej ręce trzyma metalowe urządzenie z grubym czarnym kablem: wibrator elektryczny, zaprojektowany w celu zmniejszenia obciążenia masujących pacjentów. Ale na obrazie nie ma znaku, że urządzenie ma być używane gdziekolwiek poza szyją pacjenta.
„Dzięki tej metodzie unika się 50 procent mniej zmęczenia masażysty, nierozerwalnie związanego ze zwykłym masażem ręcznym”, mówi ulotka. „Uzyskuje się nieskończenie lepsze wyniki w leczeniu”.
W innej ulotce leczenie nie jest prowadzone przez lekarza, lecz przez samego pacjenta. W kształcie wibratora do włosów wibrator Sanofix z około 1913 roku, który był dostarczany w małym drewnianym pudełku z kilkoma różnymi dodatkami. Na serii zdjęć poważna kobieta w marszczonej białej sukni trzyma wibrator na czole, szczęce, gardle i klatce piersiowej.Kiedy Maines sama natknęła się na te reklamy, zaintrygowały ją. „Następne 19 lat spędziłam na badaniach bibliotek w USA i Europie, próbując dowiedzieć się więcej o historii wibratorów” - mówi Maines. „Nawet w pierwotnych źródłach nie było dużo materiału. Dlatego zajęło mi to 19 lat i ostatecznie napisałam książkę. ”
Maines napisała, że lekarze stosowali masturbację, by leczyć histerię u kobiet nawet w czasach rzymskich. Lekarze zapewniali ulgę od tego stanu poprzez indukowanie „napadów” u kobiet poprzez masturbację. Ale ze względu na słabe zrozumienie kobiecej seksualności lekarze nie byli świadomi, że napady występujące u ich pacjentów były w rzeczywistości reakcją seksualną.
Seksualność kobiet nie była historycznie tak poznana jak seksualność mężczyzn, ale idea, że ​​lekarze z epoki wiktoriańskiej robiliby to z całkowitego braku wiedzy, wydaje się Liebermanowi zbyt daleko posunięta.
„Przedstawia się to tak, jakby nikt nie wiedział, że to kobiecy orgazm orgazm” - mówi Lieberman. „W tamtym czasie istniała przecież świadomość łechtaczki i seksualności kobiet”.
W XIX i na początku XX wieku panowała ogólna świadomość kobiecego orgazmu
Istnieją dowody, że na przykład w XIX i na początku XX wieku lekarze w USA i Wielkiej Brytanii wysnuli teorię na temat tego, jakie zachowania seksualne u kobiet były zdrowe, a które nie i istniała ogólna świadomość kobiecego orgazmu .
Następnie pojawiają się problemy z przykładami historycznymi cytowanymi w książce Maines. Na początku książki Maines przytacza pięć źródeł, aby potwierdzić swoje twierdzenie, że lekarze często używali wibratorów „szczególnie w masażu ginekologicznym”. Ale kilka z tych źródeł nie potwierdza tego twierdzenia.Ten ręczny wibrator elektryczny pochodzi z początku XX wieku i był używany przez lekarzy do masażu pacjentów

W ogóle nie wspomina się o wibratorach, histerii czy masażu ginekologicznym - w rzeczywistości wspomniany fragment dotyczy leczenia bólów miesiączkowych prądami elektrycznymi. Autor podkreśla, że ​​dla pacjentów z bólem miesiączkowym „najważniejsza jest całkowita nieobecność podniecenia seksualnego”.
Inne źródło nie wspomina o histerii, masażu czy wibratorach. Trzecie również nie wspomina o masażu ginekologicznym, tylko o masażu ogólnym, a termin „wibrator” nie pojawia się nigdzie w książce.
W całej książce Lieberman wielokrotnie powtarzał ten schemat.
Maines mówi, że z zadowoleniem przyjmuje krytykę Lieberman, chociaż nie zmieniło to jej historycznego spojrzenia. 
Wiemy, że wibratory były używane  jako panaceum na prawie każdą możliwą dolegliwość. Broszury głosiły swoją skuteczność przeciwko bezsenności, paraliżowi, nerwobólom, epilepsji, konsumpcji, rwie kulszowej, lumbago, dnie moczanowej, głuchocie, wymiotom, zaparciom, hemoroidom i bólom gardła. Według literatury były dobre dla wątroby, a nawet problemów zdrowotnych u dzieci.Mówi się, że masażer wibracyjny „Veedee”, którego początki sięgają początku XX wieku, leczy prawie każdą dolegliwość, od przeziębienia po dolegliwości trawienne)

Histeria również znalazła się na liście stanów, w które leczono za pomocą wibratorów. Jednak w przypadku tych pacjentów wibrator był częściej używany do relaksującego masażu pleców lub szyi niż do jakichkolwiek zastosowań erotycznych, mówi Lieberman.
 „W przypadku masowania kobiet do orgazmu nie ma dowodów, które kiedykolwiek miały miejsce w gabinecie lekarskim”, mówi Lieberman.
Nie ma dowodów na to, że stosowanie wibratorów do masturbacji było kiedykolwiek medycznie akceptowanym zabiegiem.
Artykuł Liebermana nie jest pierwszym, który podważa teorię Maines. Uczeni, w tym Helen King, historyk klasyczny z Open University w Londynie, zakwestionowali twierdzenia Maines, że ​​praktyka ta sięgała starożytnych czasów greckich i rzymskich.
„Maines chce, aby historia sięgała czasów Hipokratesa, dlatego była zdecydowana znaleźć lekarzy masujących swoje kobiety do orgazmu w najwcześniejszych pisanych źródłach” - mówi King.
Mówi jednak, że w starożytnym świecie nie było powszechnej praktyki pozwalania lekarzom na przebywanie w pobliżu kobiet. Innym problemem było to, że Maines nie rozróżniała między satyrą z tego okresu, a prawdziwą literaturą medyczną.
„Rzymska satyra, opisująca„ pomazańców ”podczas kąpieli, które masturbują kobietę do orgazmu, różni się bardzo od stwierdzenia, że ​​lekarze to zrobili” - mówi King. „To satyra - ma być oburzająca”.
Natomiast starożytne teksty medyczne opisujące lekarzy masujących dolną część pleców, kolan lub głowy zostały błędnie odczytane przez Maines jako inny rodzaj masażu, według Kinga.
Ale jeśli nie lekarze, to kto wynalazł wibrator jako zabawkę erotyczną?
Odpowiedź wraca do niektórych ogłoszeń, które znalazła Maines - nawet jeśli niektórzy naukowcy uważają, że jej interpretacje są błędne.
Kiedy na początku XX wieku lekarze zaczęli zdawać sobie sprawę, że wibratory nie były wcale lekarstwem na to, jak im się wydawało, producenci tych urządzeń mieli problem. Produkcja tych urządzeń była poświęcona całej branży: istniała wersja z korbą ręczną, która przekształciła się w modele zasilane parą, a te z kolei w urządzenia zasilane elektrycznie. Ale teraz było mniej lekarzy chętnych do ich zakupu.  
Jedna firma zrobiła odważny ruch w 1903 roku, wydając reklamę urządzenia seksualnego Hygeia dla mężczyzn i kobiet.
Było to najwcześniejsze źródło wibratora związane z seksem, które Lieberman odkryła w swoich badaniach.  W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach przepisy dotyczące nieprzyzwoitości uniemożliwiały firmom reklamowanie urządzeń przez wiele lat dla przyjemności seksualnej.
W 1915 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne wydało publiczne oświadczenie, w którym określiło wibratory do użytku medycznego jako „złudzenie i pułapkę”. Jakikolwiek wpływ mają na pacjentów, jest wyłącznie psychologiczny, a nie medyczny.
„Stowarzyszenie sklasyfikowało wibratory jako oszustwo zdrowotne ” - mówi Lieberman. 
Zamiast zabić przemysł wibracyjny, producenci po prostu kontynuowali przestawianie się z lekarzy na konsumentów.„Zobacz reklamy w„ New York Times ”,„ Chicago Tribune ” i w całej Wielkiej Brytanii,” mówi Lieberman. „Były postrzegane jako sprzęt gospodarstwa domowego dla spokojnych kobiet, pokazując im dostępność masażu w ciągu dnia.”
Z biegiem czasu reklamy te stały się mniej lub bardziej subtelnie seksualizowane.  Półnadzy mężczyźni i kobiety w skąpych bluzkach z radością pokazywali wibratory. Ze względu na nieśmiałość wokół wibratorów reklamowych wyraźnie jako zabawki erotyczne, trudno jest określić, kiedy były one powszechnie znane jako takie.
 „Rodzaj wibratora, o którym myślimy dzisiaj, zaczął pojawiać się w latach 50. XX wieku, a stał się bardziej powszechny i ​​otwarcie sprzedawany w latach 60. XX wieku”, mówi Lieberman. „Ale wciąż było to kontrowersyjne”.
Kontrowersje trwały dość długo. W niektórych miejscach nadal tak nie jest. W Alabamie przepisy dotyczące nieprzyzwoitości nadal zabraniają reklamowania i sprzedaży wibratorów.Mimo że historia jest mocno kwestionowana, Maines trzyma się swojej teorii. „Uważam, że moja hipoteza jest poprawna.
Lieberman przyznaje, że odkryte przez nią dowody są nieco mniej chwytliwą historią niż oryginalna hipoteza niezliczonych pokoleń lekarzy stosujących masturbację w celu uspokojenia histerycznych kobiet, rzucających się na zmechanizowany wibrator, aby złagodzić bolące nadgarstki.
„[Ta historia] teraz przemawia do ludzi” - dodaje King. „To jak scenariusz filmu porno z doktorem, który wie, na czym naprawdę polega problem.”